Który rower górski będzie najlepszy?

Stając przed wyborem zakupu nowego roweru często musimy pójść na różnego rodzaju ustępstwa. Nie wszystkich stać bowiem na zakup kilku rowerów - jednego do jazdy wyczynowej, drugiego do jazdy po mieście i kolejnego do górskich wojaży. Idealny kompromis stanowi tutaj rower górski. Zapewnia on odpowiedni komfort i dodatkowo posiada też sportowy charakter. Rowery górskie pozwalają bowiem na sprawne przemieszczanie się zarówno po leśnych duktach jak i asfaltowych drogach. Skoro rower górski jest takim uniwersalnym rozwiązaniem postaramy się w tym artykule podpowiedzieć wam który będzie najlepszym wyborem.


Na początku zacznijmy od krótkiego rysu historycznego. Praprzodkiem rowerów górskich był rower MTB który powstał w latach 30 dwudziestego wieku. Charakteryzował się on wytrzymałą konstrukcją i grubymi oponami i był wykorzystywany do jazdy w trudnym terenie. Sam rower górski pojawił się nieco później bo w latach 50. W takiej formie jakiej znamy go dzisiaj rower górski na dobre zagościł jednak w latach 70.

Skoro historię mamy już za nami zastanówmy się jaki rower górski wybrać. Pierwszy krok to określenie czy szukamy roweru dla mężczyzny czy też dla kobiety. Rowery te będą różnić się pomiędzy sobą geometrią, siodełkami oraz innymi parametrami.

Kolejnym krokiem będzie wybór ramy naszego roweru górskiego. Osoby preferujące kolarstwo zjazdowe poszukiwać będą roweru o dużym skoku amortyzatorów i nisko ułożonego siodełka. Rowery bardziej uniwersalne powinny charakteryzować się niskim skokiem amortyzatorów i odpowiednią geometrią przez co umożliwią komfortową jazdę zarówno po ulicach jak i w górskim terenie.


Innym czynnikiem mającym wpływ na wybór roweru górskiego jest wzrost, a mówiąc konkretniej długość nogi rowerzysty. Ma ona bezpośredni wpływ na to jaki rozmiar ramy powinniśmy wybrać.
Istnieją co prawda różnego rodzaju przeliczniki pozwalające na dobór ramy według długości nogi ale radzimy raczej sugerować się udostępnionymi przez danego producenta tabelami z rozmiarami.

Na sam koniec pozostaje jeszcze kwestia doboru rozmiaru kół. Najpopularniejsze rozmiary to 26, 27 i pół oraz 29 cali. Koła o mniejszym rozmiarze gwarantują lepszą zwrotność oraz mniejszą masę przy zachowaniu większej dynamiki. Natomiast koła większe to wyższe prędkości na zjazdach i podjazdach oraz łatwiejsze pokonywanie wszelkich dziur.

To tylko część czynników mających wpływ na wybór idealnego roweru. Pod uwagę należy wziąć też jakość użytych podzespołów czy też liczbę dostępnych przerzutek.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z jakich materiałów może być wykonana rama rowerowa?

Rower jest bardzo dobry dla zdrowia

Rower składany czy gotowy